Avtor: Gregor Lavrinec Objavljeno: 4. 12. 2022

Brezmadežna

8. decembra praznujemo praznik Brezmadežne oz. Brezmadežno spočetje Device Marije. Na ta dan se spominjamo, da je Bog Marijo ob njenem spočetju obvaroval madeža izvirnega greha in ga praznujemo točno devet mesecev pred Marijinim rojstvom. V vzhodni Cerkvi so ta praznik ponekod obhajali že okrog leta 700, od tam pa se je počasi razširil tudi proti zahodu. Papež Pij IX. pa je 8. decembra 1854 povzel to stoletno vero Cerkve in jo razglasil za versko resnico.

Bog je Mariji že pred njenim rojstvom, ob njenem spočetju podaril to posebno milost, da je bila kot nova Eva, kot Jezusova mati obvarovana izvirnega greha. Ta Marijina brezmadežnost in polnost milosti se odraža v pozdravu angela Gabrijela: "Pozdravljena, milosti polna..." Ko molimo molitev Zdrava, Marija tudi mi izpovedujemo vero v to, da je Marija polna Božje milosti in da je z njo Gospod Bog. Zaradi te milosti je Marija vsa lepa in čista. Ta njena milost je neomadeževana. Pravoslavni kristjani to Marijino polnost milosti izrazijo z besedno zvezo "Vsa sveta", torej polna vseh kreposti in sijaja.

Marija pa je s to milostjo, ki jo je prejela od Boga celo življenje tudi sodelovala, zato je angelu kljub vsemu zmogla reči "Zgodi se mi po tvoji besedi." Ta svoj zgodi se, pa je Marija ponavljala tudi kasneje na poti v Betlehem, na begu v Egipt, na poti iz Jeruzalema, ko je iskala dvanajstletnega Jezusa, pod križem, ob Jezusovem grobu. Tudi v teh najtežjih trenutkih je kljub vsemu ohranila svoje zaupanje v Boga in tako ohranjala milost, ki jo je sprejela ob svojem spočetju.

Praznik Marijinega brezmadežnega spočetja tako izziva in vabi vse ljudi, posebej pa še vse kristjane, ki nam je bila ob krstu izbrisana ta zaznamovansot z izvirnimm grehom. Vabi nas, da tudi mi ohranjamo zaupanje v Boga, da sledimo Marijinemu sinu Jezusu in da vsak dan znova z Marijo ponavljamo: "Zgodi se."

Ona, ki je polna milosti in ki je vsa lepa in vsa sveta, zagotovo prosi Gospoda, naj tudi na nas obilno razliva svojo milost.